Inför Bjärnums GoIF: ”Respekt – men full fart framåt”

Nu är det dags för match i distriktsmästerskapet. Kvällens motståndare är division 5‑laget Bjärnums GoIF på Sparbanksvallen. Här är Mattias Lindströms tankar inför matchen samt en genomgång av våra motståndare.


Bjärnums GoIF – AFC Malmö
Distriktsmästerskapet

Tisdag 24 juni, kl 19.00
Sparbanksvallen


Foto: Ibrahim Miftar

Mattias Lindström om…

…att respektera men dominera mot ett lågt ligalag:
– Med respekt för motståndet men också en stor möjlighet för våra egna spelare att visa vad de går för i matchmiljö. Det är en del av det som gör DM till ett värdefullt inslag i säsongen.

…risken för skräll och vikten av inställning:
– Bjärnum har verkligen imponerat hittills. När man slår ut lag från både division 3 och Superettan säger det något om både kvalitet och inställning. Det viktigaste för oss blir att ta matchen på fullaste allvar från första minut. Vi måste ha rätt attityd och spela vårt spel med den noggrannhet och intensitet vi kräver av oss själva, oavsett motstånd.

…rotation i truppen och avancemangsfokus:
– Vi har använt DM för att ge fler chansen att spela och det är något vi fortsätter med. Samtidigt vet vi att det gäller att hitta en balans, vi vill gå vidare i turneringen. Det ställer krav på alla som kliver in att vara förberedda och ta sitt ansvar.

…förberedelser inför annorlunda omgivning:
– Vi ser fram emot att få komma på en fin och gemytlig sommarplan.


Motståndarkollen:
Bjärnums gymnastik- och idrottsförening grundades den 2 december 1918. Klubben har de senaste 15 åren pendlat mellan division 6 och 4. 2024 spelade man i division 4, men föll genom kval tillbaka till division 5.

Formen:
Efter 13 vårmatcher ligger Bjärnum trea i division 5 med 24 poäng — 7 vinster, 3 oavgjorda, 3 förluster. Senast blev det 3–1 på bortaplan mot Wisseltofta IF.