Förlust i Malmöderbyt – ”Det här gör oss starkare”

AFC Malmö avslutar vårsäsongen med en tung 1–2-förlust hemma mot FC Rosengård. Här är Mattias Lindströms tankar efter en dramatisk match på Malmö IP.


AFC Malmö – FC Rosengård 1–2
Ettan Södra

Fredag 27 juni
Malmö IP

Målskyttar
AFC Malmö: Victor Kristiansson (52)
FC Rosengård: Alfred Ajdarevic (81), Granit Stagova (90+6)


Foto: Ibrahim Miftar

Mattias Lindström om…

…matchbilden och lagets prestation:
– Det blev en riktigt tung avslutning på vårsäsongen. Att tappa matchen så sent svider och det är inget annat än en besvikelse. Men det är i de här stunderna, när det gör som mest ont, som vi visar vilka vi verkligen är som individer, som lag och som supportrar. Det här gör oss inte svagare. Det här gör oss starkare. Vi ger oss aldrig.

…energisk andra halvlek och Kristianssons mål:
– Viktors mål var vackert. Vi kom ut efter paus med en helt annan energi och visade att vi ville ta över matchen. Det var starkt och vi visade vad vi kan när vi spelar med mod och fart. Det är den intensiteten och den tron vi ska bygga vidare på.

…de avgörande slutminuterna:
– Efter kvitteringen kände man verkligen hur allt stod och vägde. Det var små marginaler som avgjorde och tyvärr föll det inte vår väg den här gången. Men vi står upp. Vi fortsätter kriga.

…vägen framåt med sommaruppehåll och returmöte:
– Vi har halva serien kvar. Vi har ett returmöte med Rosengård i höst. Vi har mer att ge och vi har allt att spela för. Nu handlar det om att samla oss, stå tillsammans och komma tillbaka ännu starkare efter uppehållet. Med tro. Med hopp. Med tillförlitlighet. Vi vet vad vi är kapabla till och vi kommer visa det. Tillsammans!