Ariana flyttar in till Malmö Stadion

Klubben har spelat sin sista match på Hyllie IP och flyttar nu in till Malmö Stadion efter sju framgångsrika år på Hyllie.

När klubben grundades 2015 blev man tilldelade en plats på Hyllie IP i reservlagsserien (div 8) och har spelat där fram tills förra säsongen i division 2. Men nu har klubben nått en nivå där arenakraven inte längre uppfylls på Hyllie IP och därmed flyttar klubben sin A-lagsverksamhet till Malmö Stadion under 2023.

– Det känns konstigt att vi flyttar från Hyllie IP efter allt vi åstadkommit där, men samtidigt är det ett steg i rätt riktning då klubben alltid har strävat efter att få spela på de större arenorna, säger klubbens ordförande Taher Azizi.

Limhamns IP kommer fortsatt att vara klubbens reservarena då underlaget är konstgräs och arenan uppfyller kraven för Ettan.

#ArianaFC