Alaa Ahmad tilldelas Skånes Idrottsledarstipendium 2025

Ariana FC är otroligt stolta över att meddela att Alaa Ahmad, ungdomsledare i klubben, har blivit en av 250 stipendiater som tilldelats Skånes Idrottsledarstipendium 2025.

Stipendiet delas ut av Sparbanksstiftelserna i Skåne i samarbete med RF-SISU Skåne och syftar till att uppmärksamma goda ledarinsatser inom barn- och ungdomsidrotten. Med en prissumma på 10 000 kr vill man uppmuntra det ideella engagemanget hos några av Skånes viktigaste resurser – ledarna.

Hussain Khalil, sportchef ungdom i Ariana FC, kommenterar:
Alaa har varit en del av vår förening sedan väldigt ung ålder och har vuxit enormt i sitt ledarskap. Hon har haft en tydlig drivkraft att skapa en flickverksamhet i ett område där den nästan varit helt frånvarande i decennier – ett område där idrott bland flickor, och i synnerhet fotboll, är väldigt lågt representerat. Just därför är hennes insats så speciell. Med stort hjärta, mod och envishet har hon byggt en miljö där flickor känner sig välkomna och trygga. Vi är otroligt stolta över att hennes arbete nu uppmärksammas med detta stipendium.

Jag vill också lyfta fram hennes kollega Vagma Ghairat, som stått vid hennes sida på träningar och matcher och gjort en minst lika viktig insats. För oss är Alaa och Vagma förebilder – eldsjälar trots sin unga ålder. Framtiden är ljus, och vi hoppas att de fortsätter växa i sina roller inom föreningen, avslutar Hussain.

Alaa, som varit aktiv i föreningen i flera år, har haft en avgörande roll i att bygga laganda och skapa en positiv kultur i ungdomsverksamheten. Den här utmärkelsen är inte bara en personlig bekräftelse – den är ett bevis på vad engagemang, passion och mod kan åstadkomma.

Från hela Ariana-familjen: stort grattis Alaa – och tack för allt du gör!

#AFC